× Про нас
Новини Контакти

КОЛИ МОЖНА, А КОЛИ НЕ МОЖНА ХОДИТИ НА ЦВИНТАР?

Церква, з огляду на психологію людей, розділяє дні святкування і Із днів журби. Те радісне радість, яке Церква повідомляє вірянам на Великдень, відділяється від настрою суму, яка супроводжує поминання покійних. Тому в день Пасхи не годиться їздити на кладовищі і не здійснювати панахиди.

 

СМЕРТЬ НА ВЕЛИКДЕНЬ

 

Якщо хтось помре, а смерть на Великдень традиційно вважається знаком милості Божої, то відспівування відбувається по великоднього чину, що містить безліч великодніх піснеспівів.

ЦЕ ВАЖЛИВО! Відвідувати кладовища на Великдень стали тільки в радянські часи, коли храми були закриті. Люди, які відчувають потребу зібратися, поділити радість, не могли піти до храмів, які були закриті, і йшли на цвинтар на Великдень замість того, щоб піти через тиждень. Кладовище як би замінило відвідування храму.

Зараз, коли храми відкриті, ця традиція радянського часу не може бути виправдана, потрібно відновити церковну традицію: бути в храмі в день Пасхи і зустріти радісне свято, а на Радоницю відправитися на кладовище.

 

Радониці - ДЕНЬ ВІДВІДУВАНЬ ЦВИНТАРЯ

 

Для відвідування кладовища Церква призначає спеціальний день - Радоницю (від слова радість - адже свято Пасхи триває), і це свято відбувається у вівторок після пасхального тижня.

У цей день служиться заупокійна служба і віряни відвідують кладовище - помолитися за померлих, щоб великодня радість передалася і їм.

 

ЧИ МОЖНА ЗАЛИШАТИ ЇЖУ НА МОГИЛИ?

 

Потрібно пам'ятати, що традиція залишати їжу, крашанки на могилах - це язичництво, яке відродилося в Радянському Союзі, коли держава переслідувало праву віру. Коли переслідують віру - виникають важкі забобони.

Душам наших покійних близьких потрібна молитва. Неприйнятний з церковної точки зору обряд, коли на могилі ставлять горілку та чорний хліб, а поруч - фотографію покійного.

Що стосується поминання покійних спиртним: будь-яка п'янка неприпустима. У священному Писанні дозволяється вживання вина: «Вино веселить серце людини» (Псалтир 103: 15), але Біблія застерігає від надмірності: «Не впиватися вином, в ньому ж є блуд» (Еф. 5:18). Можна випити, але не можна напиватися. Покійним потрібна наша щира молитва, наше чисте серце і тверезий розум, милостиня, що подається за них, але ніяк не горілка. 

ЯК ПОМИНАТИ ПОКІЙНИХ У ДНІ ВЕЛИКОДНЯ?

 

Багато в свято Пасхи відвідують кладовище, де знаходяться могили їх близьких.

На жаль, в деяких сім'ях існує блюзнірський звичай супроводжувати ці відвідування могил своїх рідних диким п'яним розгулом. Але навіть ті, хто й не справляють на могилах своїх близьких язичницьких пьянственних тризн, настільки образливих для будь-якого християнського почуття, часто не знають, коли в Великодні дні можна і потрібно поминати покійних. Перше поминання покійних відбувається на другий седмиці, після Фоміна неділі, у вівторок.

Підстава для цього поминання служить, з одного боку, спогад про зішестя Ісуса Христа в пекло, з'єднується з Фоміним воскресінням, а з іншого - дозвіл Церковного Уставу творити звичайне поминання покійних, починаючи з Фоміна понеділка. З цього дозволу віряни приходять на могили своїх ближніх з радісною звісткою про Воскресіння Христове, звідси і сам день поминання називається Радоницею.

 

ЯК ПРАВИЛЬНО поминати покійних

 

Молитва за покійних - це найбільше і головне, що ми можемо зробити для тих, хто відійшов у інший світ.

За великим рахунком, небіжчик не має потреби ні в гробі, ні в пам'ятнику - все це данина традиціям, нехай і благочестивим. Але вічно жива душа померлого відчуває велику потребу в нашій постійній молитві, тому що сама вона не може творити добрих справ, якими була б в змозі умилостивити Бога. Ось чому домашня молитва за близьких, молитва на цвинтарі біля могили покійного - обов'язок кожного православного християнина. Але особливу допомогу спочилим надає поминання в Церкві.

Перш ніж відвідати цвинтар, слід прийти в храм до початку служби, подати записку з іменами покійних родичів для поминання у вівтарі (найкраще, якщо це буде поминання на проскомидії, коли за покійного виймуть з особливої ​​проскури часточку, а потім в знак обмивання його гріхів опустять в Чашу зі Святими Дарами). Після Літургії потрібно відслужити панахиду. Молитва буде дієвіше, якщо поминали в цей день сам причаститися Тіла і Крові Христової. Дуже корисно жертвувати на церкву, подавати милостиню жебракам з проханням молитися про покійних.

 

ЯК ПОВОДИТИ СЕБЕ НА ЦВИНТАРІ?

 

Прийшовши на кладовище, треба запалити свічку, здійснити літію (це слово в буквальному сенсі означає посилене моління. Для здійснення чину літії при поминанні покійних треба запросити священника. Потім прибрати могилу чи просто помовчати, згадати покійного. Не потрібно їсти або пити на кладовищі, особливо неприпустимо лити горілку в могильний пагорб - цим ображається пам'ять мертвого. Звичай залишати на могилі чарку горілки і шматок хліба "для покійного" є пережитком язичництва і не повинен дотримуватися в православних сім'ях. Не треба залишати на могилі їжу, краще віддати її жебракові або голодному.

КОЛИ МОЖНА ХОДИТИ НА ЦВИНТАР:

• в день похорону;

• на 3-й, 9-й і 40-й день після смерті;

• щороку в день догляду людини з життя;

• в поминальні дні - понеділок і вівторок того тижня, яка йде за Великодньої;

• М'ясопусна субота, попередня за тиждень Великого посту;

• 2-а, 3-я і 4-я суботи Великого посту;

• Троїцька субота - день перед святом Святої Трійці;

• Дмитрівська неділя - перша субота листопада.

 

КОЛИ НЕ МОЖНА ХОДИТИ НА ЦВИНТАР:

 

• православ'я не вітає відвідування могили рідних в такі християнські свята, як Великдень, Благовіщення і Різдво Христове;

• Трійця на кладовищі теж не відзначається. На Трійцю ходять до церкви;

• вважається, що не потрібно йти на цвинтар після заходу сонця;

• жінкам не радять відвідувати місце мертвих під час вагітності або місячних. Але це особистий вибір кожної представниці прекрасної статі.

Деякі джерела повідомляють про те, що неправильно буде йти в день народження небіжчика на його гробницю. Можна просто пом'янути його добрим словом, в колі сім'ї та близьких покійного.

Прийшовши на могилу позитивним дією буде запалити свічку, згадати померлого. Не варто пити і їсти біля надгробка. Влаштуйте поминальний обід будинку.

Чи не наступайте на могили. Прийшовши додому, ретельно вимийте руки (а краще це зробити ще на кладовищі), обов'язково змийте з взуття цвинтарну землю, вимийте інструмент, яким прибирали на могилі.

Розработано